Vybíráme zahradní hadici

Všechny zahradní hadice v obchodě vypadají skoro stejně, liší se jen barvou a cenou. Teprve v praxi se ukáže, že některé se lámou, kroutí a vydrží sotva jednu sezonu. Navíc nesnesou tlak vody z domovního rozvodu a vypadávají z rychlospojek.
Mnoho lidí se při nákupu zahradní hadice spletlo. Většinou proto, že se nechali zlákat výhodnou koupí.

Jak  tedy vybrat správnou zahradní hadici?

V první řadě je třeba si při nákupu všimnout toho, zda je na balení označen výrobce. Kdo se tam nepodepíše, ten se za výrobek asi stydí, naopak neprůhledné pevné zabalení hadice působí také podezřele a může skrývat slabostěnnou nebo nekvalitně opletenou hadici.
Důkladnou kontrolou balení lze i odhalit základní vady. Levné tenkostěnné hadice nelze kvalitně smotat. Když se podíváte důkladně, uvidíte, že ve svazku bude několik míst přelomených. Takže když vám někdo nabídne hadici za šest korun za metr, máte skoro jistotu, že dostanete podobný paskvil.

Kontrolujte tloušťku a váhu hadice

Důležitým parametrem je i váha hadice. U běžné, půlpalcové by neměla být menší než 115 gramů na metr délky. Váha je odrazem tloušťky stěny. A čím je síla větší, tím lepší odolnost je možné očekávat. Zatímco vnitřní průměr je 12,5 milimetru, vnější by se u solidního výrobku měl pohybovat mezi 15 a 19 milimetry - spíše u horní hranice.

Toto souvisí i s tlakem, který hadice vydrží. Je mnoho výrobců, kteří záměrně na hadicích zaměňují takzvaný provozní tlak a poruchový tlak, který je přirozeně vyšší. Taktéž se liší podmínky, za kterých je provozní a poruchový tlak stanovován. PVC materiály při zvýšené teplotě měknou, je proto velký rozdíl, když výrobce testuje hadice při 15°C nebo 25°C.
Proto doporučujeme vydat se do obchodu spíše se šuplerou a zaměřit se na měření tloušťky stěny.

V souvislosti s tím i upozorňujeme na nebezpečí vypadnutí hadice pod tlakem. Koupíte si zahradní program od značkové firmy a nastrčíte do něho tenkostěnnou hadici za pár korun. Na sto procent počítejte s tím, že v horku se hadice pod tlakem vysmekne protože nemá dostatečně silnou stěnu, aby se do ní aretační jazýčky rychlospojky "zakously".  Když budete na zahradě, tak situaci zachráníte. Ale představte si tu kalamitu, když ráno budete zalévat, vodu uzavřete jen ventilem na hadici a odejdete do práce."

02_spatna hadice 01_dobra hadice
Nekvalitní slabostěnná hadice - při ohybu se zalamuje. Kvalitní produkt s dostatečně silnou stěnou, hadice se nezalamuje.


Na barvě hadice nezáleží

Zahradní hadice se vyrábějí v různých barvách. Odborníci se shodují, že v podstatě nezáleží, zda bude hadice zelená, oranžová či průhledná. Obě vrstvy, vnitřní i vnější, se vyrábějí z PVC, výplet bývá z polyesteru. Vnitřní vrstva bývá u některých hadic opatřena vrstvou zabraňující usazování řas. U zalévání záhonků to nemusí být důležité, kdo si chce natáhnout hadici k zahradní sprše, podobnou vychytávku ocení.
Mnoho typů zahradních hadic má vrchní vrstvu zelenou, vnitřní černou. Je ale třeba počítat s tím, že čím tmavší hadice, tím více se v ní bude na zahradě ohřívat voda, tím více bude mít tendenci změknout. Někdo proto dává přednost průhlednému provedení.
Díky velkým obchodním řetězcům a asijské výrobě levných slabostěnných hadic se vžila představa, že obecně hadice s černou vložkou nejsou kvalitní. Nemusí tomu tak být. Opět záleží na výrobci a síle stěny hadice. Na našem trhu je několik výrobců, kteří dělají kvalitní silnostěnné hadice s černou vložkou.

Teplotní odolnost je daná výrobním materiálem a příliš se u jednotlivých výrobců neliší. Pro bezproblémovou funkci zahradního zavlažování v běžných vegetačních měsících není podstatná.

Při výběru hadice dbejte především na:

- dostatečnou sílu stěny hadice
- pravidelnost textilního tlakového výpletu
- uvedení výrobce na obalu nebo potisku hadice
- uvedení pracovního tlaku kolem 1MPa (10 Atm, 10Bar)

Přejeme příjemný nákup a pohodové používání hadice

ilustracni_vodorovny

 


Nenašli jste, co jste hledali ? Nevadí ! Napište nám, nebo zavolejte. Něco společně vymyslíme !

phone-call +420 604 810 887
posta-email info@hadicecz.cz