Jak na zahradní zavlažování ?

hadice otázky a odpovědi Jak vybrat zahradní hadici ? 

PVC zahradní hadici je třeba vybírat přiměřeným poměrem ceny a kvality. Většina hadic je pěkně zabalená a na první pohled se liší pouze cenou a barvou. U zahradních hadic je zásadní síla stěny. Silnější stěna s kvalitním textilním opletem bezpečně zabrání zalamování nebo zauzlovávání hadice. Síla stěny je také důležitá pro napojení hadice na koncovku. Většina rychlospojek se opatřená zoubky (čelistmi), které se při dotažení opřou do vnějšího pláště hadice. Při slabé stěně kloužou po plášti a koncovka padá. Důležitým parametrem je také kvalita hranulátu PVC ze kterého je hadice vyrobená. Kvalitní materiál hadice je při běžné pokojové teplotě pružný a měkký jako pryž.

hadice otázky a odpovědi  Jak napojit zahradní hadici na koncovku ? 

Hadici lze napojit na koncovky s naražením na hadicový trn a dotažením hadicovou sponou nebo svorkou, nebo na koncovky rychlospojky, které dotažení na trnu zajišťují pomocí plastové převlečné matky a plastovými čelistmi (většina standardních zavlažovacích programů). Při nasazování na tradiční hadicové trny je třeba zkontrolovat, jestli trn nemá na svém povrchu ostré hrany ( vzniklé výrobou trnu, nebo následným soustružením). Tyto hrany by při nasazování hadice mohly proříznout vnitřní duši hadice a hadici znehodnotit.

hadice otázky a odpovědi  Jaký zahradní program použít ? 

Zahradních programů existuje velké množství a každý rok se objevují nové varianty. U většiny z nich jsou rozměry pro napojení hadice a rozměry nástrček a rychlospojek stejné. Většinu programů proto lze propojovat. Jsou určené pro hadice DN 1/2" (12,5mm) a DN 3/4" (19mm). 
Světlost nástrček a rychlospojek u tohoto standardu je cca 8mm. Pro použití na běžné zahrady 1/2" a 3/4" hadice je průtok dostatečný, ale při požadavku na větší vydatnost zavlažování ( 3/4" nebo 1" hadice) bude nutné se poohlédnout po robustnějším zavlažovacím systému.