Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 7:00-16:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
01.09.2020
Nové odsávací hadice z polyuretanu
Podařilo se nám rozšířit nabídku hadic z Polyuretanu, opatřených kovovou spirálou na odsávání, vzduchotechniku a ventilace.Kompletní nabídku odsávacíc... číst celé
22.06.2020
Ke každému nákupu na naší provozovně - káva zdarma
Při návštěvě naší provozovny v Libišanech jsme pro Vás připravili novinku. Za každý nákup Vás odměníme čerstvě umletou a kvalitně připravenou kávou Z... číst celé
03.02.2020
Kovové, hadicové trny se závity
Hadicové trny ( mosaz ) Do naší nabídky doplňujeme hadicové, mosazné trny.  Doposud byly k dispozici v našem prodejním skladu v Libišanech, nyní i ta... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Káva v Konektu zdarma

ke každému nákupu u nás v provozovně dostanete kávu zdarma !

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zajímavosti a vychytávky
  4. Z jak široké hadice ještě nevyteče voda ?

Z jak široké hadice ještě nevyteče voda ?

Nejprve trochu teorie

Povrchové napětí vodyPovrchové napětí je efekt, při kterém se povrch kapalin chová jako elastická fólie a snaží se stáhnout povrch kapaliny tak, aby měl při daném objemu kapaliny co nejmenší plochu, to je v ideálním prostředí tvar koule. Čím větší je povrchové napětí, tím „kulatější“ je kapička této kapaliny.
Povrchové napětí může za kulatý tvar vodních kapek které odkapávají z vodovodního kohoutku nebo hadice, kapek rosy na obilí nebo i těch dešťových.

Hadice a povrchové napětí vodyA teď praxe

Z jak široké hadice, díky povrchovému napětí, ještě nevyteče voda ?
Mějme svislou, nahoře ucpanou hadici, naplněnou vodou. Z tenké hadičky by samozřejmě voda dole nevytekla, ale v tlusté hadici se sama neudrží. Otázka je tedy jasná : v jak tlusté hadici se ještě udrží a nevyteče?
Hrubý teoretický odhad naznačil, že voda by se mohla udržet i v trubici s vnitřním průměrem kolem jednoho centimetru. Následující pokus ukázal, že vodu lze skutečně takto udržet a to i v  půlcoulové zahradní hadici ! 
Je to ale opravdu na hranici možností a mokrých kalhot. Zdaleka ne každý pokus výjde a chce to skutečně v okolí téměř ani nedýchat a hlavně hadici nedržet v ruce a dát ji do nějakého držáku.

A opět trochu teorie

Povrchové napětí má svůj původ v silách působících mezi molekulami kapaliny. Jestliže kapku začneme deformovat do více protáhlého tvaru, budeme přitom molekuly v kapce od sebe vzdalovat a současně bude růst velikost povrchu kapky. Při vzdalování molekul musíme překonávat přitažlivou sílu mezi nimi, a konat tak práci.  Dá se říci, že kapalina se "brání" zvětšení svého povrchu, a ten se pak chová jako jakási blána, která má určité mechanické napětí. Teprve určitá hmotnost vody v ústí hadice, společně s gravitací, tuto sílu překoná a voda vyteče.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli