Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 7:00-16:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.09.2020
Nové odsávací hadice z polyuretanu
Podařilo se nám rozšířit nabídku hadic z Polyuretanu, opatřených kovovou spirálou na odsávání, vzduchotechniku a ventilace.Kompletní nabídku odsávacíc... číst celé
22.06.2020
Ke každému nákupu na naší provozovně - káva zdarma
Při návštěvě naší provozovny v Libišanech jsme pro Vás připravili novinku. Za každý nákup Vás odměníme čerstvě umletou a kvalitně připravenou kávou Z... číst celé
03.02.2020
Kovové, hadicové trny se závity
Hadicové trny ( mosaz ) Do naší nabídky doplňujeme hadicové, mosazné trny.  Doposud byly k dispozici v našem prodejním skladu v Libišanech, nyní i ta... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Káva v Konektu zdarma

ke každému nákupu u nás v provozovně dostanete kávu zdarma !

 1. Úvod
 2. PORADNA »
 3. Gumárenská teorie
Výroba pryže - složení směsi

GUMÁRENSKÁ SMĚS

Gumárenské surovinyJde o soustavu mnoha přísad rozptýlených nebo i rozpuštěných v základní gumárenské surovině-kaučuku. Každá přísada plní svoji úlohu ve vulkanizaci nebo speciálních vlastnostech budoucí pryže. Dodržení homogenity směsi, tj. kvalitní smíchání všech použitých přísad ve směsi je velmi důležité. Základní složkou směsi je tedy kaučuk.

A. KAUČUK

1. Přirodní kaučuk - PK : složka mléčné šťávy (latexu) kaučukovník
2. Syntetický kaučuk - SK

 • Butadien-styrenový-SBR: pro všeobecné použití, horší pevnost než PK, vyšší odolnost proti stárnutí za zvýšených teplot.
 • Polybutadienový-BR: tvrdá pryž v kombinaci s PK - lepší odolnost proti oděru. Použití v běhounu pneumatik.
 • Butadien-akrylonitrilový-NBR: odolávají bobtnání , vzdorující olejům, ropným látkám a rozpouštědlům. Mají nižší mrazuvzdornost a horší odrazová pružnost.
 • Butyl kaučuk (isobutylen-isoprenový)-IIR: dobrá nepropustnost pro plyny, dobrá chemická i tepelná odolnost.  Nízká odrazová pružnost.
 • Chloroprenový-CR: vysoká odolnost proti oxidaci (stárnutí v ozonu), snížená hořlavost, dobrá nepropustnost pro plyny. Odolává olejům a benzínu.
 • Isoprenový-IR : stejné chemické složení jako PK. Lehká zpracovatelnost.
 • Etylen-propylenový-EPDM: vysoká odolnost proti stárnutí (oxidaci)  a chemickým vlivům. V poslední době se  vyrábí jako brimek (EPT) s různými  olefiny.
 • Silikonový-SI: vysoká odolnost proti teplotám (-70 až +250 C), odolnost proti stárnutí, ozonu a chemická zdravotní nezávadnost. Vysoká elektrická pevnost.
 • Polyuretanový-PU: vysoká pevnost, houževnatost a odolnost proti oděru, ozonu, oleji.
 • Fluorokaučuky: skupina kaučuků s vysokou odolností proti teplu, olejům a agresivním chemikáliím.

Kaučukovník - přírodní kaučuk, latexKaučukovník BrazilskýBalený kaučuk pro výrobu gumárenské směsi

B. REGENERÁT

Výrobou regenerátu je vhodná zejména na řešení problému s pryžovým odpadem. Zlepšuje zpracovatelnost směsi a výrazně ji zlevňuje. Mechanické vlastnosti jsou však horší.

 

C. DALŠÍ KOMPONENTY SMĚSI

 • Vulkanizační prostředky
  Látky, které svým chemickým účinkem způsobují změny ve struktuře uhlovodíkových řetězců, jejíž výsledkem je pryž (vulkanizace). Většina druhů kaučuků se vulkanizují pomocí síry. Jiné se vulkanizují organickými peroxidy, oxidy kovů, syntetickými pryskyřicemi. 

 • Urychlovače vulkanizace
  Umožňují regulaci a nastavení vulkanizačního procesu. Mají vliv na výsledné hodnoty pryže. (pomalé, střední, rychlé, velmi rychlé, ultraurychlovače, urychlovače se zpožděným účinkem). Výběr druhů urychlovačů má vliv na ekonomiku výroby a výsledné hodnoty pryže.

 • Aktivátory vulkanizace
  Zlepšují účinnost urychlovačů. Převážně oxidy kovů (zinková běloba -ZnO), organické látky (stearin nebo stearát zinečnatý).

 • Retardery
  Svou kyselou povahou snižují vulkanizační rychlost. Nahrazují se také urychlovači se zpožděným účinkem (kyselina benzoová, anhydrid kyseliny ftalové aj.)

 • Plniva
  Látky práškovitého charakteru, ve vyšším množství do směsi. Tvoří podstatnou část přísad, převážně ztužující účinek a ovlivňuje tvrdost, pevnost, strukturní pevnost, modul a oděr vulkanizátu. Účinek je závislý na velikosti částic, specifickém povrchu a chemickém složení. Nejpoužívanější jsou speciálně upravené saze. Při výrobě světlé nebo transparentní pryže se používají v kombinaci s nesírovým vulkanizačním systémem světlá plniva (křemičitá plniva- světlé saze).  Plniva obecně mají na směs ztužující účinek.

 • Změkčovadla
  Kapalné nebo tuhé látky ropného původu, pro zlepšení zpracovatelnosti a elastických vlastností výrobků. Způsobují zvýšení plasticity směsi, snadnější zpracovatelnost směsí bez nebezpečí navulkanizování (snížení teplot při zpracování), zvyšují lepivost - usnadňují konfekci, zlepšují mrazuvzdornost, dovolují upravovat tvrdost vulkanizátu v širokém rozmezí. U olejivzdorných pryží zvyšují odolnost proti botnání a mrazu. Nejčastěji se používají:
  a) ropného původu - ozokerin, ceresin, parafin, minerální oleje
  b) rostlinného původu - kalafuna, smrkový dehet, faktis
  c) syntetické pryskyřice - koresin, rubresin
  d) organické estery - dibutylftalát, dibutylsebakát, dioktylftalát
  Tuhé parafiny - pronikají po vulkanizaci na povrch vulkanizátu , kde tvoří slabou vrstvu, která chrání výlisek před stárnutím.

 • Antioxidanty
  Omezují přirozené stárnutí pryže - vliv působení kyselin, zvýšené teploty, přímého světla, ozonu, povětrnostní vlivy, vliv statistického a dynamického namáhání.

 • Peptisační činidla
  Pro změkčení kaučuků, urychlení plastifikačního procesu - prováděný v hnětičích. Účinek zejména při vyšších teplotách (130 C).

 • Barviva, pigmenty
  Pro přípravu barevných směsí.
  Jsou to : červeň H, kadmiová žluť, okry, ultramarin, citrónová žluť (minerální a anorganický pigment) nebo vulkánová organická barviva

 • Nadouvadla
  Do směsi pro houbovou nebo mechovou pryž. Při vulkanizaci dutých předmětů (míče, hračky). Jsou organického nebo anorganického původu - vysoké teploty je rozkládají na plynné látky.

 • Separační prostředky (práškovadla)
  Zamezují lepení kaučuku a jeho směsí při manipulaci a skladování. Při vulkanizaci brání spojení dvou směsí nebo přilepení směsi na formu.
  Jako práškovadla se používá : klouzek (mletý mastek) , křída (mikromletý vápenec) , slída , stearan zinečnatý , škrob, brusný prach z pryže příslušné skupiny.

 

chcete se dozvědět více ?
připravujeme pro Vás :

>> Výroba pryže - lisování a vulkanizace >>

Z našeho blogu

Co má společného napojení hadice a brusný papír?
Co má společného napojení hadice a brusný papír?
Už se Vám někdy stalo, že se Vaše zbrusu nová hadice po otočení kohoutkem nafoukla a praskla? Příčinou nemusí být vadná hadice. číst celé
Z jak široké hadice ještě nevyteče voda ?
Z jak široké hadice ještě nevyteče voda ?
Z jak široké hadice ještě nevyteče voda a další zajímavé otázky Zkoumání povrchového napětí s sebou nese i další zajímavé teoretické i praktické otáz... číst celé
Vybíráme zahradní hadici
01.03.2021 Ze sortimentu
Vybíráme zahradní hadici
Všechny zahradní hadice v obchodě vypadají skoro stejně, liší se jen barvou a cenou. Teprve v praxi se ukáže, že některé se lámou, kroutí a vydrží sot... číst celé
Rozvody stlačeného vzduchu
Rozvody stlačeného vzduchu
Rychlospojky, šroubení, flexibilní, tlakové hadice a trubičky na tlakový vzduch společně tvoří ucelenou a vzájemně propojitelnou nabídku na dopravu st... číst celé
 
Kde nás najdete

Konekt-hadice s.r.o.
Libišany 152
53345 Opatovice nad Labem

Konekt-Hadice s.r.o. - kde nás najdete, mapka

Kontakty
Logo
Po-Pá 7:00-16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz